BLOG

Jak se naučit Anglicky bez toho, abyste se museli učit Anglicky

Neděle 10. července 2016

Pointu tohoto článku bych byl schopen vystihnout klidně jen pěti slovy. Když bych tak učinil, po dvou minutách byste ani nevěděli, že jste něco takového přečetli. Jako ty různé citáty na Facebooku a Instagramu. “Ty jo tak teď jsem fakt namotivovanej.” Tak namotivovanej, že další minutu už sjíždíš fotky holek / kluků na Instáči a jaký citát? Co?

Pokud Vás ale zaujal nadpis článku, přečtěte ho, prosím, do konce.

Zrovna se Nacházím na Novém Zélandu, ležím na gauči, kousek od krbu, venku je totiž celkem chladno. Máme tu skupinu dětí z Tahiti, kteří zrovna sledují DVD Lion King, tu pohádku přece. Rozhodl jsem se napsat článek o něčem, o čem jsem už párkrát přemýšlel. A napíšu to celé na telefonu, protože mi momentálně nejde nabít noťas, sakra.

Článek je určen těm, kteří umí trochu Anglicky ze školy a zjistili, že je ta přeškolená Ruštinářka vlastně moc nenaučila. Těm, kdo Anglicky umí, ale když na Vás promluví Američan, tak nerozumíte ani slovo. Těm, kdo se snaží delší dobu naučit nebo zlepšit Angličtinu, ale ty drahý kurzy jsou vlastně k ničemu. Těm, komu utekla pracovní příležitost kvůli tomu, že jste podle Vás sice byli lepší jak konkurence, ale ta uměla trochu líp Anglicky a nechcete, aby se to opakovalo. Těm, kdo se naučit Anglicky chtějí, ale prostě se do toho nechce, není na to čas. Nebo těm, kdo neumí Anglicky ani slovo a chcete se začít učit a ne a ne se k tomu odhodlat a nevíte jak nejefektivněji a nejlépe začít a doteď se Vám do toho nechtělo investovat čas a peníze.

Po pravdě tenhle článek je úplně pro všechny, kdo se prostě chce posunout v Angličtině o level výše. Ale tím, že jste se možná zařadili do nějaké z výše vypsané skupiny, Vás to mohlo více upoutat Vaší pozornost 🙂 Možná se v Angličtině posouváte, ale ne dostatečně rychle.

Tenhle článek je pouze můj osobní názor a  zkušenost, chápu, že každý je jiný, ale přesto věřím, že tenhle názor může pomoci většině z Vás, kdo se chcete posunout.

Berte to jako názor někoho, kdo se momentálně Anglicky domluví s kýmkoliv, domluví myšleno tak, že ne se jen někoho zeptat jak se máš a odkud jsi, ale bavit se o čemkoliv, vyprávět příběhy, mluvit ke skupinám lidí, prostě cokoliv.

K názvu článku, jak se něco naučit, bez toho abych se to musel učit?

Vycházím z toho, co se podle mě vybaví většině z Vás, když se řekne slovo učit. Něco nudného, něco, co mě nebaví a ještě mě to stojí čas, protože bych raději dělal něco jiného. Tenhle způsob Vás nemusí stát ani korunu a dalo by se říct, že vlastně ani žádný čas. To zní jako pěkná pohádka ne? Možná si někteří z Vás říkají. No čti dál 🙂

Angličtina je podle mě jednoduchá a je o dost jednodušší se jí naučit než ostatní jazyky. I ten, kdo se Anglicky, nikdy neučil, alespoň trošku Anglicky umí, někdo víc, nekdo míň. Proč?

Protože Angličtina je všude kolem nás. Spousta slovíček je mezinárodních a spoustu jsme si jich oslovili díky technologiím, které každý den používáme. Angličtinu máme ve smartphonu, v počítači, v aplikacích, v programech, menu v televizi, hry v telefonu, hry na PC, PS, XBOX. Pokud posloucháte rádio typu Evropa, většina písniček je v Angličtině. Nedočkavě stahujeme filmy a seriály, i když tam pak hodíme české titulky, zvuk máme v Angličtině. Ještě bych mohl vyjmenovat další příklady, kde nás Angličtina obklopuje, aniž bychom o to nějak sami usilovali.

Asi si to ještě neuvědomujete, ale už jsem trochu poodhalil ono tajemství.

Co je tedy to “tajemství”?

Podívejme se na děti. Malý černoušek, miminko narozené v Africe, adoptovaný českými rodiči. Jak je možné, že když začne konečně mluvit, tak mluví Česky a když vyroste, tak mluví lépe jak Vy a má lepší gramatiku jak Vy, a Čeština je podle mě sakra těžký jazyk se naučit. Africky neumí ani slovo, i přesto, že jeho veškeré DNA je z Afriky. Jak to? Protože o to vůbec nejde. Jde o to, co do hlavy sypete.

Dále, když se to dítě narodí, tak nejdříve píše, pak mluví a až pak začne poslouchat, co vlastně máma, táta a ostatní pořád povídají? Nebo nejdříve začne mluvit, pak psát a až pak poslouchat? Ne, nejdříve poslouchá, poslouchá, poslouchá a prostě jen poslouchá. Co jsem pogooglil, tak většina dětí začne po 6 měsících pouze broukat a vyrážet první slabiky. To znamená, půl roku dítě  pouze poslouchá a soustředí se na veškeré zvuky, které jsou kolem něj, než že sebe samo vytlačí nějaký zvuk (konečně něco jiného, než to hnědé překvapení třikrát denně). Koncem prvního roku říká první slůvka, a po dalším půl roce začne vytvářet krátké věty. Některé děti rozumí všemu, co jim rodiče říkají, živě, ale beze slov reagují a najednou začnou mluvit hned ve větách. Každé dítě má jiný vývoj, některé pomalejší, ale na konci dne každé dítě umí perfektně Česky a faktem zůstává to, že nejdříve dlouhou dobu poslouchaly a až pak začaly mluvit a později i psát.

Podle mého názoru, pokud se chceme naučit Anglicky, poslouchání je klíč. Ne učebnice, ne opisování a drcení se slovíček, ne učení se slovíček a snažit se je vyslovovat. Takto akorát drtivá většina lidí vyleze školu a má mizernou Angličtinu a strašnou výslovnost. Proč? Protože ta paní učitelka nemá perfektní výslovnost. Protože vás nutí hned mluvit a hned vyslovovat ty nové slovíčka. Koho v tu chvíli posloucháte? Ano, sami sebe. Sami od sebe se učíte špatnou výslovnost a  špatnou gramatiku, protože paní učitelka vám pokládá otázky a tahá z Vás odpovědi, tak se snažíte odpovědět – špatná gramatika, špatný slovosled vět, špatné časy a to se sami od sebe pak učíte. A co se říká je pravda, jakmile máš přízvuk a jsi starší a starší, tak je těžší a těžší se ho zbavit nebo se Vám to nejspíše nikdy nepodaří.

Moje doporučení je tedy poslouchat, poslouchat a poslouchat a pokud možno nemluvit. Pak číst, číst a číst, ale moc nepsat, žádný slohy, žádný povídky. Pokud mluvit musíte, ve škole nebo v práci, v pořádku, ale snažil bych se to minimalizovat a zaměřil se pouze na poslouchání.

“To zní sice hezky, ale jak můžu pak na někoho začít mluvit, když to nebudu trénovat, když nebudu mluvit?”  Všechno, co budete poslouchat, se Vám bude ukládat do podvědomí. Všechna slovíčka, všechny fráze, všechna gramatika, ale pro Vás vlastně ani nebude něco jako gramatika, pro Vás to prostě bude přirozená Angličtina, a to všechno s perfektní výslovností. Tohle všechno ve Vaší hlavě, ve Vašem podvědomí. Ok, je možné, že jak na někoho zrovna budete muset náhle promluvit, tak to nebude dokonalé, ale troufám si Vám slíbit, že jakmile přijde Váš čas, kdy pojedete do zahraničí, když začnete v práci muset začít aktivně používat Angličtinu, když poznáte tu holku z Kanady co navštěvuje ČR a třeba to bude Vaše budoucí bejvalá, tedy přítelkyně, pardon. Až prostě přijde ten čas, kdy najednou začnete tu Angličtinu aktivně používat, tak to bude otázka dní, ok, pro někoho možná pár týdnů, ale pak budete mluvit tak, že ani sami nebudete chápat, jak je to možné. Možné to je, protože jste ready, protože to všechno máte v hlavě.

To je sice hezké, ale já chci být schopen mluvit perfektně hned, co když se mě někdo na ulici zeptá, nebo potkám tu holku v baru a bude to nějaká Američanka a moje Angličtina nebude dokonalá a já se ztrapním?

Poslechni si tohle. Minulý rok jsem celkově strávil půl roku v Kanadě. Bavil jsem se jen s Kanaďany a se spolubydlícím z Anglie. S nikým z ČR nebo SR jsem se tam nepotkal. S nikým jsem si neSkypoval, skoro s nikým jsem si nepsal, akorát občas nějaká zpráva a občas nějaký email rodině. Žádné informace na internetu v ČJ ani nepřijímám. Po asi 2 měsících jsem se dostal do fáze, že všechno v mé hlavě bylo v Angličtině, když jsem si povídal v duchu (je to normální, že? Nejsem blázen, že ne?), když jsem přemýšlel, tak to bylo v Angličtině. Ok, když to bylo třeba o něčem z ČR, tak v Češtině. Nicméně řekněme 90% v mé hlavě v tu chvíli byla Angličtina.

Asi po třech měsících jsem poprvé Skypoval, a když jsem začal mluvit, tak jsem nevěděl co říct, jaké slova mám použít, i moje výslovnost mi zněla divně, vůbec jsem nevěděl, jak skládat slova, abych vytvořil větu. Tohle si fakt nevymýšlím, takhle to prvních pár minut bylo, pak už se začalo rychle zlepšovat samozřejmě. Jak je to možné? Když jsem měl v hlavě 24 let Češtiny? Prostě jsem ji dlouho nepoužíval. Takže sorry, že jakmile zrovna budeš chtít něco říct Anglicky, tak třeba ani z Tebe nevypadne ani slovo.

I mně se to stává. Když jsem zpátky v ČR a někdo se mě Anglicky na ulici na něco zeptá, tak jsem: Ehhhmmmm, pak za mě něco vypadne a když odcházím, tak si říkám, Ježíšmarjá co jsem to řekl za nesmysl. Když jsem přiletěl na Zéland, tak mi zase trvalo asi týden, dva, než jsem se do toho pořádně dostal.

Ok teď už víme, že poslouchání je klíč, ale to pořád není to moje “tajemství”.

Možná jste totiž už tohle slyšeli a tak jste se snažili něco poslouchat. Proč to ale nemělo výsledek a vykašlali jste se na to?

Už jste se někdy snažili poslouchat nějaké Anglické audio a po minutě jste zjistili, že přemýšlíte o něčem jiném a vlastně vůbec neposloucháte?

Vzpomeňte si, když jste byli (nebo stále jste) ve škole a měli jste si něco číst, poslouchat nějakou přednášku, učit se na test. Ta povinná knížka za boha nešla přečíst, nedokázali jste se soustředit. Pořád jste u toho mysleli na něco jiného a když jste to nakonec přečetli, tak jste stejně nevěděli o čem to bylo. Proč? Protože Vás ten obsah absolutně nezajímal, věděli jste, že by bylo dobré to přečíst a něco si z toho vzít, ale ve skutečnosti Vás to vůbec nezajímalo. Přednáška, na které jste usínali, hráli si hry na mobilu, chatovali si s někým, povídali jste si s kamarádem. Věděli jste, že byste měli poslouchat, ale neposlouchali. Proč? Protože Vás to ve skutečnosti vůbec nezajímalo. Takhle jsem to měl já ve škole. Prostě mě nebavilo se učit něco, poslouchat něco, co mě nebavilo. Spousta lidí to umí, soustředit se, nadrtit se ty odpovědi, ty skripta, ty slovíčka, já ne.

Stejně tak je to s tím Anglickým audiem, co si pouštíte v autě, ale stejně neposloucháte, i když byste chtěli a víte, že je to dobré, ale přesto to nejde. Proč? Protože Vás ten obsah ve skutečnosti vůbec nezajímá. Stejně je to tak s tou Anglickou knížkou, kterou jste od někoho dostali nebo jste si ji sami koupili a rozhodli jste se, že ji začnete číst a tím se budete učit Anglicky, ale po dvou stránkách jste ji zavřeli a už ani nevíte, kde ji máte? Proč? Protože Vás ta knížka ve skutečnosti vůbec nezajímala. Protože se snažíte tu Angličtinu učit. Jak jsem psal na začátku, u slova učit vycházím z toho, že se jedná o něco, co je nuda a co nás nebaví a nechceme většinou dělat.

Jak to tedy udělat, aby nás bavilo a chtěli jsme tu Angličtinu poslouchat? Věřím, že někteří z Vás už tu odpověď tuší.

Tím “tajemstvím” je poslouchat něco, co nás zajímá. Ne to, co nás zajímá, ale to, co nás opravdu ZAJÍMÁ.

Od základní školy po vysokou jsem byl Angličtině celkem dobrý. Vždycky mezi top lidmi ve třídě. Trošku jsem uměl mluvit, trochu psát, gramatika nic moc, ale lidi by to snad mohli pochopit, v té době na můj věk a v porovnání s ostatními celkem dobré.

Po prvním ročníku na VŠ jsem odletěl na léto do USA, sám. Pracoval jsem v Summer Campu. Nikomu jsem tam nerozuměl skoro ani slovo. Všichni mluvili rychle a ještě s nějakým přízvukem. Když mi někdo řekl větu, tak jsem neměl ponětí, jestli v té větě bylo 5 slov nebo 20. Proč? Protože jsem neměl naposloucháno. Protože tam na mě mluvili jinak, než paní učitelka ve škole. Protože na mě mluvili jinak, než z toho CD, co nám pouštěla paní učitelka o hodinách. Po nějaké době jsem začal rozpoznávat slova, kolik je jich ve větě. Třeba jsem nevěděl, co znamenají, ale když jsem je slyšel hodněkrát, tak jsem přišel na to, co to asi znamená. Pak jsem rozumněl kontextu, o čem se asi dva lidé baví nebo co se mi kdo snaží říct i když jsem všechny slova neznal. Na konci léta jsem na tom byl s Angličtinou o podstatně lépe. Protože jsem ji poslouchal nic jsem nepsal, neučil se něco z nějaké učebnice, ale poslouchal jsem, protože mě zajímalo, co ostatní říkají, o čem se baví.

Stejně jako to dítě, co se narodí. Nerozumí ani slovo, ale zajímá ho, co se děje, co ten pán a paní se mi snaží říct. I když nerozumí, tak si neřekne: “Nerozumím ani slovo, kašlu na to, nic se učit nebudu.” Ne, zajímá ho, co se děje a proto se tak snadno učí. Aha, když ta paní říká papů, tak vždycky dostanu najíst, když tohle, tak tohle. Takhle jsem se to učil v USA.

Pořád to ale nebylo ono, pořád jsem ale nerozuměl všemu, pořád moje výslovnost nebyla super a gramatika také ne. Pořád jsem nerozuměl písničkám v rádiu, pořád jsem pořádně nerozuměl filmům a seriálům. Ten rozdíl se totiž začal dít někde jinde. Protože to “tajemství” není odjet sám do zahraničí. Ok, když můžeš a chceš, běž do toho. Tenhle článek je ale hlavně mířený na ty, co se chtějí naučit Anglicky doma v ČR.

Pár měsíců po tom, co jsem se vrátil z USA jsem na internetu narazil na jednu online hru, Dota2 a chtěl jsem si ji zahrát, ale byla v beta verzi a registrace byly zavřené, tak jsem našel nějaké videa z turnajů (např. první s uvedením hry na trh byl o milion dolarů). Tak mě to zajímalo, jak to vypadá a jeden kluk ty zápasy komentoval. Ze začátku jsem nerozuměl víceméně ani slovo, ale zajímalo mě, co se děje. Ta jeho Angličtina mě začala bavit poslouchat, tak jsem to poslouchal i na pozadí, když jsem dělal něco jiného. Po nějaké době – nebyly to dny, ale týdny a nejspíš nějaký ten měsíc. Už se to pravděpodobně dělo, ale najednou přišel moment. “Počkej, já rozumím všemu, co tam říkají.” A najednou když jsem slyšel písničku v rádiu, tak počkej, já rozeznávám slova v textu. Pustím si Americký film a rozumím tomu. Neříkám, že mi ta online hra teď k něčemu je, ale v té době před pár lety mě to prostě zajímalo.

Od té chvíle moje Angličtina šla strašně nahoru. Začal jsem koukal na filmy a seriály a ani jsem se nemusel soustředit a rozuměl jsem tomu. Začal jsem více hledat informace, co jsem potřeboval v Angličtině, protože to najednou bylo snadné a rozumněl jsem víceméně všemu. Dále pak videa na YouTube, nějaké audio nahrávky, všechno najednou bylo snadné a učil jsem se rychleji a rychleji. Tenkrát jsem totiž přišel na to, že tím, že jsem poslouchal a poslouchal něco, co mě zajímalo, jsem se vlastně naučil Anglicky. Od té doby, jsem prostě dál poslouchal a poslouchal všechno co mě bavilo a zajímalo.

Jak teď píšu, tak mě napadla jedna věc. Mám staršího bráchu a od malička vím, že byl hodně dobrej v Angličtině. Proč? Protože jako malej koukal na Cartoon Network, tv kanál s Anglickými pohádkami. Na tom kanále se nic nepsalo, nemusel na tu televizi mluvit, ale jen ji poslouchal a tak se učil Anglicky. Poslouchal hodně Anglickou hudbu a já si vždycky říkal, jak je možné, že když jedeme v autě a v rádiu zahrajou jakoukoliv písničku, tak on zná text.

Když se vrátím k názvu článku. Jak se naučit Anglicky, bez toho abyste se učili Anglicky. Tak ta pointa je v tom, že se jí nemáte učit, ale že máte dělat co Vás baví, zajímat se o to, co Vás baví a jen se vystavit Angličtině. Ten zdroj informací, zdroj zábavy bude v Angličtině. I když v začátku si budete myslet, ze tomu nerozumíte, ale všechno se už v tu chvíli nahrává do podvědomí, a pokud Vás to opravdu zajímá, tak se na to budete sami soustředit a časem budete rozumět. Jak jsem zmiňoval na začátku, všichni jsme vystaveni dennodenně Angličtině (PC, internet, filmy,…) ale nevidíme tu příležitost, co se stane, když se ji prostě vystavíme více.

Musí to ale být něco, co Vás baví, co Vás zajímá. A pokud zrovna teďka někoho napadlo “Hmm, já nevím.” Tak to je ta nejhorší výmluva, jaká může být.

Baví Tě jakýkoliv sport? Najdi si streamy Ligy Mistrů, Premiere League, EURA s Anglickým komentátorem. Najdi si videa na YouTube, sestřihy zápasů tvých oblíbených týmů, hráčů, rozhovory.

Baví Tě cestování? Najdi si dokumenty na YouTube. Filmy, seriály, koukej na to v Anglickém originále.

Auta? Koukni na Anglický TopGear, videa, rozhovory, testy.

Baví Tě technologie? Najdi si na YouTube videa, recenze.

Baví Tě věda, příroda? Najdi si na YouTube dokumenty, videa.

Máš nějakou oblíbenou zahraniční osobu, celebritu, někoho, kdo Tě inspiruje? Najdi si na YouTube videa, rozhovory.

Baví Tě hudba, poslouchej hudbu, najdi si k tomu Anglické texty.

Pokud Vás baví sranda, humor, komici, standup show, tak Vám garantuji, že na YouTube najdete desítky různých osobností a alespoň jedna Vám sedne.

Cokoliv, co Tě baví a zajímá se dá najít v Angličtině.

Když jsem byl malej a hrál na PC, ještě k tomu například World of Warcraft, kde Tě to donutí se trošku Anglicky naučit, abys věděl, co máš dělat 😀 Nehrál jsem to proto, abych se naučil Anglicky, ale protože mě bavilo to hrát. Nedávno jsem přečetl v Angličtině poslední tři díly Harryho Pottera. Ne kvůli Angličtině, ale protože mě to bavilo a zajímalo. Už předtím jsem totiž přemýšlel, že až se vrátím do ČR, tak to prečtu v Českém vydání, co mám doma. Ale narazil jsem tady náhodou na Anglické, tak si říkám, proč ne, a četl jsem to možná skoro stejně rychle, jak kdybych to četl Česky. (A musím fakt říct, že Harry Potter je super, když to přečteš jako dítě, tak je to hezká pohádka. Když to přečteš jako dospělý, tak v tom najdeš úplně něco jiného. Ok, zpět k tématu.)

Minulý týden jsem do poslouchal svoji první Audio knihu, trvala necelých 12 hodin. Trvalo to asi týden to poslechnout. Měl jsem možnost poslouchat občas v práci, tak mi to ušetřilo čas, než číst papírovou ve volném čase. Ale ne kvůli Angličtině, ale kvůli tomu, že mě zajímají ty informace a hltal jsem každé slovo. Dneska jsem se kouknul na YouTube na jednu Keynote přednášku, asi 45 minut, ne kvůli Angličtině, ale kvůli těm informacím, které mě zajímají.

Dennodenně čtu na internetu články, koukám na videa, ne kvůli Angličtině, ale protože mě ty informace a ten obsah zajímá a v Češtině většinou ty informace ani nejsou. Když se můj brácha jako malej koukal na Cartoon Network, dělal to kvůli Angličtině? Ne, koukal na to proto, že ho bavily ty pohádky. A tak dále a tak dále.

Začněte prostě poslouchat něco, co Vás baví, bez ohledu na to, co to je. Je úplně jedno, že je to hovorová Angličtina, že je to třeba plné vulgárních slov, že ta slovní zásoba není taková, “jakou byste potřebovali”. “Jee, ale já potřebuju business Angličtinu do mé práce.” Ok, zkus si najít něco, kde se používá a když Tě to nebude úplně tak zajímat, tak se na to vykašli a začni poslouchat něco jiného, co Tě ale bude bavit.

Nejdříve se musíte dostat na tu základní úroveň, kde prostě rozumíte všemu, co se říká v tom co budete poslouchat že začátku. Jakmile na té úrovni jste, začněte poslouchat další věci, složitější, a pak i přesto, že se na to nebudete zcela soustředit, budete u toho dělat něco jiného, tak tomu budete rozumět a i vědomě vstřebávat ten obsah.

Jakmile budete rozumět, tak už Vám v cestě bude stát maximálně nějaké neznámé slovíčko, které z kontextu stejně pochopíte. A nebo přízvuky, to je ale jen otázka chvilky (ok, někdy možná déle 🙂 ),  než na to rozlouskáte. 🙂

Jakmile budete mít naposloucháno a přijde ta situace, kdy potkáte partu Američanů a budou se bavit a Vy jim budete rozumět, protože není podle mě nic horšího, než když se ta parta kluků a holek baví a pořád se něčemu smějí a Vy tam jen sedíte a jste jediný, kdo se nesměje, protože nemáte páru, o čem se baví. V tu chvíli je Vám nějaká gramatika a naučené fráze úplně k ničemu.

A hlavně, žijeme v době kdy už nepotřebujeme učitele a profesory, už nemusíme chodit do knihovny, nemusíme se ptát rodičů a prarodičů, protože ty informace teď máme na konečcích našich prstů, ať už je to smartphone nebo laptop, co teď držíte v ruce. Jakmile se naučíte Anglicky, máte přístup ke všem informacím světa.

Tak Good Luck v neučení se 🙂

 

Děkuji za přečtení a vážím si toho, pokud jste dočetli až sem. Budu rád za Váš názor, za Váš komentář dole pod článkem. Pokud máte podobnou zkušenost s učením se Anglicky nebo ve Vašem případě fungovalo úplně něco jiného, tak se s námi, prosím, dole v komentářích podělte.

Pokud se Vám článek líbí a myslíte si, že by mohl někomu pomoci, tak ho pošlete dále a nebo nasdílejte.

Petr Horák @horakpetr